A Szent István király templom Mátraszentimre, Mátraszentistván és Mátraszentlászló között a Sztepán-réten, a Kút-hegy oldalában igazi turistacsalogató látnivaló.
Sik Sándor csodálatos versében így elevenedik meg a helyszín:
„Terméskő falvértezetében,
Szürkén, majdnem fenyegetőn,
Égbeszúró háromszög fejjel
Áll a templom a hegytetőn.
Várnak néznéd: három falucska
Süvegeli a zord tetőt:
A fakanál-faragók népe
Meg a szénégetők.
Lent, lent a völgyben mind a három,
Ide nem jő fel senki se;
Egyszer évben ha felsírallik
Falai közt a szentmise."
A versben bemutatott épületre mesebeli környezetben találunk rá az Országos Kéktúra útvonala mellett, a Mátraszentistváni Síparkkal szemközti réten. 1942-ben szentelték fel a Hevesy Sándor egri építészmérnök által tervezett templomocskát, ami napjainkra a Mátra egyik jelképévé vált. A főoltárkép Kátai Mihály egri festőművész alkotása. A festmény Szent István királyt ábrázolja, aki a templom védőszentje.
fotó: Mátrai Turizmus facebook
Különlegesség, hogy a Felső-Mátra legöregebb templomépületének keletkezéséről nincs pontos forrás. Az egyik elképzelés szerint az egri érsekség úgy határozott, hogy Mátraszentimrének, Mátraszentistvánnak és Mátraszentlászlónak egy közös templomot épít. A három falu mindegyike azt szerette volna, hogy az ő településük legyen a helyszín. Végtelenbe nyúló, eredménytelen viták után az egri érsek megelégelte a helyzetet, és egy „salamoni ítéletet” hozott: azt a helyet jelölte ki az építkezésre, ami mindhárom falu központjától egyenlő távolságra volt; így került az épület a hegyoldalba.
A templom látványában nemcsak a túrázók, de telente a sípark vendégei is gyönyörködhetnek. Búcsúja augusztus 20-án van a névadó Szent István király neve napján. Vasárnaponként 10:50-kor tartanak szentmisét.
a forrás eredeti helye:
Megjegyzés küldése