0

Az idei első hosszú hétvége több száz vendéget csalogatott Bükkszékre. Március 15-én többnyire családok kerekedtek fel, hogy itt pihenjék ki a hétköznapok fáradalmait.

Húsvét előtt néhány nappal látogatunk el a népszerű észak-hevesi fürdőhelyre. Bár ott jártunkkor viszonylag kevés helybélivel találkoztunk, minden arról árulkodik, hogy téli álmából lassan éledezik a falu. A kertekben mindenütt tüsténkedő emberek, az ifjúsági tábor és a camping területén folynak a karbantartási munkálatok. Mondják, március 15-én egy gombostűt is alig lehetett leejteni a fürdő parkolójában, annyi vendég érkezett, s feltehetően így lesz ez a húsvéti ünnepek alatt is.

Sétálunk a tiszta utcákon, nagyokat szippantunk a friss levegőből,  gyönyörködünk a falut ölelő hegyekben, fenyvesekben, s a takaros házakban. – Élhető falu lenne ez, mégis egyre kevesebben vagyunk – szólít meg bennünket egy idősebb néni. – Az öregek kihalnak, a fiatalok munkahelyek hiányában nem költöznek ide. Pedig eladó ház éppenséggel lenne.

Tény, az észak-hevesi térségben alig tudunk olyan településről, ahol az elmúlt években ne csökkent volna drasztikusan a lakosság lélekszáma. Nem kivétel ez alól Bükkszék sem, ahol nem is oly régen még közel nyolcszáz ember élt, mára azonban csupán alig hétszáz állandó lakosa van a falunak. A település hiába rendelkezik páratlan adottságokkal, gyönyörűen felújított gyógyvizes termál fürdővel, kristálytiszta levegővel, campinggel, ifjúsági táborral, egyre több az idős, egyedülálló ember.

A tősgyökeres bükkszékiek úgy vélik, hogy az elvándorlás, s a népesség feltartóztathatatlan fogyása az iskola évekkel ezelőtti bezárása után gyorsult fel. Néhány éve sok környékbeli település kényszerült erre a lépésre, mivel a helyhatóságok képtelenek voltak fenntartani alapfokú oktatási intézményeiket az állami normatívából. A bezárás óta a gyerekek többsége a szomszédos Sirokba ingázik, azonban a munkalehetőség hiánya miatt az utóbbi időben egyre több szülő Egerben vállal munkát, így értelemszerűen a gyermekét is a megyeszékhelyre íratja be. A falu vezetése számára a fentiek miatt az egyik legnagyobb kihívás e folyamatot megállítani. Zagyva Ferencné polgármester azt mondja, hogy bár csodák nincsenek, tavaly mégis sokat javult a helyzet. Több, helyben élő fiatal párnak született gyermeke, s 6-7 új család is költözött a faluba.

– A fürdőszezon kezdetével megérkeznek a nyaralótulajdonosok is, s ilyenkor a község is új élettel telik meg. Bár korszerű, téliesített része is van fürdőnek, a gyógyászati részleg nagyon hiányzik ahhoz, hogy a hűvösebb napokon is többen látogassanak el hozzánk – mondja a falu első embere, aki bízik abban, hogy előbb-utóbb gyógyhellyé nyilváníthatják a települést. – Számos tényezőnek kell megfelelni ahhoz, hogy elnyerjük a gyógyhely besorolást. A környezeti feltételek ideálisnak mondhatók. A Salvus vízre épült, szépen felújított termál fürdőnk évente tízezreket vonz a településre. A gyógyítás zavartalanságát és a betegek nyugalmát biztosító környezeti feltételek (kiemelten védett területre előírt levegőtisztaság, fokozottan védett területnek megfelelő zajszint, rendezett zöldterületek stb.) adottak, ám a gyógyászati részleg kiépítése még várat magára. Jó hír, hogy a tervek már elkészültek, s reményeink szerint egy-két éven belül megvalósulhat az álom. Erre annál is inkább szükség lenne, mert a minősítéssel sokkal nagyobb eséllyel pályázhatnának a további fejlesztésekre.

A fürdő bejáratához érkezünk. Épp ekkor kanyarodik be egy budapesti autóbusz, amiről több idős hölgy száll le. Barthos Zoltánné és Jakab Lórántné Gödöllőről érkeztek. Szóba elegyedünk velük. Mesélik, hogy kéthetente látogatják a fürdőt, mivel gerincbántalmaikra, asztmatikus problémáikra remek gyógyír, a közvetlen buszjárat pedig nagyon kényelmes.

A fürdő vezetőjével, Forgó Jánossal immár egy kávé társaságában beszélgetünk. Tőle megtudjuk, hogy a nagy beruházást követően a tavalyi év volt az első, amikor szép nyereséget produkált a komplexum. Bár hivatalos számok csak a májusi záráskor állnak rendelkezésre, az már most látható, hogy jó kondíciókkal kezdhetik az idei gazdasági évet. A legtöbben egyébként Nógrád megyéből érkeznek. A vendégek 30 százalékát ők teszik ki. Változatlanul nápszerű a hely a szlovákok körében, akik pedig a Salvus vízre esküsznek, az ország legtávolabbi pontjáról is visszajárnak ide. Itt tartunk a beszélgetésben, amikor új vendégek érkeznek a pénztárhoz. Miklós Mária és párja, akik Salgótarjánból utaztak idáig a szeles tavaszi délelőttön. Érdeklődésünkre elmondják, nyugdíjasként rendszeres időközönként  megajándékozzák magukat egy-egy bükkszéki kirándulással. – A Salvus víz hatása semmi mással nem hasonlítható össze. Ilyenkor szaunázunk is egy kicsit, a speciális Salvusos inhalatórium pedig minden felsőlégúti problémánkra kiváló.

Mint mindenütt, itt is számos olyan gond van, amelyre évek óta megoldást remélnek, ám hiába. Régóta sürgetik például az itt élők a faluhoz vezető bekötőút felújítását. Néhány éve a polgármester úgy határozott, saját kezével ültet muskátlikat azokba a kátyúkba, amelyek megkeserítik a településre érkező autós turisták életét. Így hívta fel a figyelmet arra: akár négyszáz virágot is kiültethetnének a lyukakba azon a nyolc kilométeres szakaszon, amely a kis üdülőfalut köti össze az Egerbe vezető úttal. A falu első asszonya azért határozta el magát a rendhagyó kertészkedésre, mert a  másfél milliárd forintból megépült új fürdő vendégei már akkor is sokat panaszkodtak arra, hogy rosszak a településre vezető utak. A helyzet sajnos nem sokat változott. A szakasz mára folt hátán, folt, amit elsősorban a külföldiek nehezményeznek.

Idén talán az óvodájuk is megújulhat

Ugyancsak ráférne egy alapos felújítás az 1979-ben épült óvodára is, amit mára képtelenség takarékosan működtetni. Az elavult fűtési rendszer, a tönkrement, kopott nyílászárók megértek a cserére. Szerencsére idén jó esély van rá, hogy a vidékfejlesztési pályázat keretében támogatást kapjanak az épület rendbe tételére. Ez azért is fontos, mert ez a faluban az egyetlen  olyan intézmény, amihez foggal-körömmel ragaszkodnak az itt élők. Jelenleg 18 gyermek jár ide, s a gyesen lévő anyukák többsége is ide szeretnék beíratni gyermekeiket. Az sem mindegy, hogy a korszerű óvoda ígérete a fiatal családokat is helyben tartja.    

Tudta-e?

Három évvel ezelőtt igazi karácsonyi ajándékot kaptak a bükkszékiek, amikor beléphettek a szépen felújított fürdőbe, és együtt ünnepelhették meg a számukra létfontosságú létesítmény ünnepélyes átadását. Rövid idő alatt kiderült, hogy jó döntés volt a fejlesztés, hiszen már a téli hónapokban is rengetegen keresték fel az impozáns gyógyhelyet, ahol a Salvus víz jótékony hatását élvezhették. A nemzetközi hírűvé lett Salvus víz áldásos hatására ma is sokan esküsznek. Az 540 méter mélyről fakadó, 40 Celsius-fok hőmérsékletű gyógyvízre épült Termál Gyógyfürdő reumás és nőgyógyászati megbetegedések kiváló hatású gyógyítója, ivókúra keretében pedig idült gyomorhurut és gyomorsavtúltengés esetében alkalmazható sikerrel.

fotó: gyogyvizek.hu

a cikk eredeti helye - heol.hu

Megjegyzés küldése

 
Top