Már több száz éve Egerben található, sokan mégse tudják, merre van, mit is takar a Valide Szultána fürdőrom. Pedig az egykori gőzfürdőnek igen érdekes a múltja.
Volt már gabonaraktár, s pékség is működött benne. Rákóczi Gergellyel, az egri Dobó István Vármúzeum munkatársával elevenítettük fel az épület történetét.
Az objektumról az első ismert említés Evlia Cselebi török utazó feljegyzéseiből való, aki azt írta, nagyon szép, kellemes vizű, hatkamrájú fürdő; kupoláját vörös keramit (cserép) fedi. A Valide Szultána jelentése a „szultán anyja”, de máig nem tudjuk pontosan, miért ezt a nevet viseli az épület.
A fürdőépítést a szultánnak kellett engedélyeznie, a névválasztás oka talán ez lehet – árulta el Rákóczi Gergely.
Valószínűleg nem sokkal Eger 1596-os ostroma után épült a fürdő, de megmaradt feljegyzések híján csak következtetni lehet erre. Ami biztos, a ma már fürdőrom nemcsak Eger, de az egész hódoltság különleges színfoltja lehetett, kupolás, mázzal fedett, csillogó tetejével biztosan kitűnt a többi épület közül.
A gőzfürdő négy fő helyiségből állt, előcsarnokból, közlekedőfolyosóból, nagyobb fürdőhelyiségből, s a fűtőkamrából. Az előcsarnokon kívül minden helyiséget padlófűtéssel fűtöttek, a tisztálkodást agyagcsövek által táplált falikutak és mosdómedencék tették lehetővé. Négy kisebb sarokkamra is volt, ahol privát gőzfürdőzésre volt lehetőség – ismertette a szakember.
A gőzfürdő a becslések szerint maximum száz évig működhetett, amíg a török megszállás tartott, azt követően pedig csaknem tucatnyi alkalommal cserélt gazdát.
fotó: eger.hu
bővebben a cikk eredeti helyén olvashatsz: heol.hu
Megjegyzés küldése