0

Ősszel, a szárazabb időszakban sokan elégetik a kertben összeszedett levélkupacokat. Az avarégetés légszennyező hatásai mellett a természetben és az élővilágban is kárt okozhat. A sünök ugyanis ebben az időszakban keresnek telelő helyet, és előszeretettel vackolják el magukat ezekbe az avarkupacokba.

Itt van az ősz, és egyre több halálra gázolt sünt látni az utakon. 

Készülnek ugyanis a téli álomra, előtte jól fel akarják tankolni a kalóriaraktárukat, ezért többet jönnek-mennek, akár egy kilométert is megtesznek egy nap, főleg sötétedés után, a kis partiarcok.

És hát sajnos ők is bajban vannak, elég nagy túlélőművészek ugyan, de egyre többet kell menniük: az intenzív szántóföldi mezőgazdaság és a városok terjeszkedése egyre csökkenti az élőhelyük méretét, a rovarirtók elpusztítják a táplálékul szolgáló rovarokat, városi környezetben meg a rengeteg kerítés és aszfaltút áll az útjukba.

A Magyarországon honos keleti sün egyelőre nincs veszélyben (védettnek védett, de nem veszélyeztetett), de ez nem jelenti azt, hogy ne kellene vigyáznunk rá.

Nagyon egyszerű módszerekkel segíthetjük azt, hogy a sünök a kertünk környékén, vagy akár a közelünkben lévő közparkban is megtaláljanak mindent, amire szükségük van, és ne kelljen a veszélyes aszfaltra tévedniük.

Bónusz: óvodákban is könnyen alkalmazható módszerekről van szó, mert a kicsi gyerekek is könnyen elkészítik a búvóhelyeket, átjárókat, etetőket, és a bájos, duckó kis sünikkel sokkal könnyebb elkezdeni a korai környezeti nevelést, mint a komolyabb veszélynek kitett, de a teremtőtől valami miatt előnytelenebb külsőt kapott denevérekkel.

bővebben itt olvashatsz: https://gardenista.hu/2018/09/29/szuros-gomboc-jar-a-kertben-hat-vigyazz-ra-nagyon/


forrás: Eger TV, gardenista.hu

Megjegyzés küldése

 
Top