0
Az 1552. év őszén Eger váránál zajló nevezetes török ostrom hatheti küzdelem után véget ért.

Október 18-án hajnalban elvonult a több min t negyvenezer főnyi ozmán sereg a vár alól, szégyenkezve, bánattal, amint erről Tinódi Lantos Sebestyén csakhamar megemlékezett: Basák, szancsákok vannak nagy búokban... Nagyobb szégyönt ez jó Magyarországban Nem szenvedtek, mint Eger ostromában. ..

VALÓBAN NAGYSZERŰ volt az egri győzelem, hősies fegyvertény, amely eloszlatta a török sereg verhetetlenségébe vetett hitet. Azonban a harcok szörnyű pusztulással is jártak, nemcsak a város házai semmisültek meg jóformán kivétel nélkül, de Dobó és tiszttársainak október 19-én Nádasdy Tamás főkapitányhoz küldött jelentése szerint „a vár is az ostrom után inkább sík mezőhöz, mint erődítéshez lett hasonlítható.” Ilyen körülmények között, a továbbra is fennálló török veszedelem miatt sürgősen meg kellett kezdem a megrongálódott vár javítását, helyreállítását, majd további kiépítését.

Mivel pedig az ostrom után Dobó István, a hős várkapitány a Királyi Kamara tisztviselőinek méltatlan viselkedése miatt lemondott parancsnokságáról, és Mekcsey István alkapitány is csak két hónapra vállalta a vár kapitányságát, az utód Bornemissza Gergely lett, így az ő irányításával indultak meg a munkálatok. Saját tervei alapján építtette meg a külső és belső vár csatlakozásánál a ma is meglevő, kiszögellő Gergely-bástyát. Bornemissza azonban nem sokáig tevékenykedett Egy „portya” alkalmával a törökök Mezőkeresztesnél elfogták, és előbb Budára, innen Konstantinápolyba vitték, ahol a Héttoronyban raboskodott, majd ott kivégezték.

Ám az ország egyik legfontosabb végvárának helyreállítása nem maradhatott el, és így a munkálatok — a szomorú esemény után — ismét folytatódtak. A lázas építkezés mindjárt 1554 tavaszán megkezdődött Eleinte inkább csak helyreállítási tevékenységek folytak, de ezekre is temérdek jobbágy robotját vették igénybe: kecskemétieket, nagykőrösieket, kunokat és jászokat. A kőfejtőkben Felnémet, Tállya, Maklár, Cegléd népe dolgozott — az árokásók lengyelek, a nehéz munkákat pedig török foglyok végezték.

illusztráció, forrás: pazirik.hu

Az irányítást jóformán mindig az akkor nagyon keresett külföldi szakemberek hajtották végre, így például ebben az időben találjuk Egerben, mint ellenőröket Francesco Pozzo főépítőmestert Martino Remiglio építésszel, az építkezések vezetője pedig a pisai Sigismondo da Prato Vecchio. A munkák tervezője azután 1560—1561-ben a nagynevű Paulo Mirandola lett, aki újonnan építi a mai  Sánc-városrész helyén állott — és azóta eltűnt „Huszár-várban” a Chaby-bástyát és Zárkándi bástyát, innen nyugat felé (már a belső vár északi oldalán) új falat húztak a Tömlöc-bástyáig, ahol helyrehozták a Földbástyát is — és végeztek még számos, kívánatos rekonstrukciót.

Az 1568. ÉVBEN kötött drinápolyl béke sajnos, elismerte a törökök addigi magyarországi hódításait, és ezzel Eger is még fontosabb végvárrá vált, amelynek a további megerősítése elkerülhetetlen lett. A császári Haditanács úgy látta, hogy az egész egri vár elavult, dacára az elmúlt évek munkáinak: korszerűtlen, és ezen a bajon sürgősen segíteni kell! Ezért küldték Ottavio Baldigarat, az akkori idők egyik legkiválóbbnak ismert szaktekintélyét, a lángeszű vártervezőt 1569-ben Egerbe, hogy itt új alkotásokat, a régi vár helyett immár egy „modern” erődöt tervezzen. Ottavio Baldigara velencei olasz családból származott.

A családnak sok építésztagja működött Magyarországon 1550 után, öt Baldigara testvért említenek az iratok: Ottavio, Giulio, Cesare, Marcantonio és Gaspare szerepel nálunk. Ottavio a legtehetségesebb közöttük. 1568- ban kezdett dolgozni a magyar felvidéki kapitányság területén, onnan került városunkba, ahol terveinek elkészítése és elfogadása után 1573-tól 1583-ig az építkezéseket személyesen vezette. Később, 1584-ben Érsekújváron találjuk, és itt is maradt 1588-ban bekövetkezett haláláig.

BALDIGARA FENNMARADT terved valóban értékesek, és az akkori hadászati követelményeknek mindenben megfeleltek. A z „újolasz” rendszerű bástyák itt a jellegzetesek, ahol az oldalakat fedező ágyúállásokat rejtetten, a bástya fülében helyezték el. Különös gondot fordított a tervező a kelet felőli és az ottani domb miatt legjobban veszélyeztetett külső vár, vagy „Huszár-vár” megerősítésére: ezt a részt elsősorban, de a várnak a város felé eső nyugati oldalát is mindenütt kiugró „fülesbástyák” uralták volna Baldigara elgondolásai alapján.

A tervek szerinti kivitelezés megindult, de a fennálló pénzhiány miatt bizony lassan haladt. 1574-ig elkészült a külső vár délkeleti és északkeleti bástyáinak nagy része (ezeket 1702-ben császári parancsra felrobbantották és elpusztultak), megépültek tovább a belső vár ma is látható délkeleti és északkeleti bástyái, és ezek között a Szentély-bástyát eltüntető hosszú egyenes falrész. Mind gyakrabban megakadt azonban az építkezés és Baldigara terve teljes egészében sohasem valósult meg. A belső vár tervezett három új, nyugati bástyájába bele sem fogtak, bekövetkezett a szomorú elernyedés. .!

A még szomorúbb végzet 1596. október 13-án sújtott le ránk, ekkor foglalták el a törökök a sok dicsőséget látott Eger várát. Az ok pedig — amint ezt a város történészei már előbb is megállapították — az volt, hogy hiába öltek bele Eger erődítésébe temérdek összeget és munkát, hasztalan volt Baldigara zsenialitása, ha hiányzott a védőkből az önfeláldozás. Dobó és maroknyi népe a „juhaklot" is megvédték, viszont negyvennégy évvel később Nyáry kapitány és temérdek idegen zsoldosa a bevehetetlen várat is elvesztegette.
Hevessy Sándor

forrás: Pedro Lobo, facebook

Megjegyzés küldése

 
Top