0
Hosszabb kitérőt szeretnénk tenni Egertől, a leginkább kézenfekvő megoldás a Bükk kapuja, Szilvásvárad lehet. Aki a szilvásváradi fogatos méneslátogatás, lovas bemutatók színteréről egyszer körbenéz, tekintetét elkerülhetetlenül magára vonják a sűrű erdők borította hegyek. Ezek talán már sejtetik a szemlélődővel, hogy közöttük egy ritka szépségű völgy kanyarog, a Szalajka-völgye, a Bükki Nemzeti Park bejárata.

A lóverseny pályáktól egészen a sziklaforrásig és a híres fátyolvízesésig kiépített turistaút vezet fel, de érdemes egyszer a zakatoló erdei kisvasutat is kipróbálni, amint az nyitott kocsijaival kanyarog a sűrű lombok között felfelé. Közben csak egy alkalommal áll meg rövid pihenőre a halastavaknál. A keskenyvágányú kisvasút eredetileg a fakitermelést szolgálta, ezzel szállították a völgy alján fekvő fatelepig a faanyagot.

A szilvásváradi Fátyol-vízesés az aszály miatt gyakran kiszárad, de a tartós esőzés után helyre áll a rend, 
fotó: Ambrus Ferenc

Amint halad az ember felfelé a kanyargó Szalajka mentén, önkéntelenül egyre csendesebb lesz minden idelátogató erdőjáró. Valahogy magával ragadja az embert a természet eredetisége, érzi, hogy itt nem valami újkori műanyag-kulisszáról van szó, a Bükk igazi őstermészet.

A völgyből gyalogosan, vagy a völgy bejáratánál bérelhető hegyi kerékpárokkal bárki felkapaszkodhat az ország egyik legkülönlegesebb természeti látnivalójához, a Bükk-fennsíkra is. Aki az utóbbi módon próbálkozik, a kisvasút nyomvonalát követve, majd 1,5 kilométer múlva balra kanyarodva, a műúton juthat fel a fennsíkra. Az Olasz-kapun áthajtva juthatunk ki a megejtően szép sík vidékre, s egészen a bánkúti síházig is elkerekezhetünk.


Forrás: ORIGO.hu

Megjegyzés küldése

 
Top