0

Eger egyik jelentős történelmi utcája a Barkóczy utca, amely napjainkban a Törvényház utcát és a Csiky Sándor utcát köti össze. Az észak–déli irányban húzódó utca párhuzamosan fut a Vörösmarty utcával, és fontos szerepet tölt be a város közlekedésében és történelmi arculatában is. A Barkóczy utca különösen azért jelentős, mert ez volt az Eszterházy Károly püspök által kialakított Civitas Carolina, vagyis Károlyváros első jelentős utcája. A terület korábban kaszálóként szolgált, majd fokozatosan városrésszé alakult.

Az utca neve és elhelyezkedése az évszázadok során többször is megváltozott. Régebben a Hatvani hóstya egyik utcáját nevezték Barkóczy utcának, amely a mai Hadnagy út felső, az Eger-patak hídjától nyugatra eső szakaszának felelt meg. Később ezt az utcát Dr. Münnich Ferencről, a magyar munkásmozgalom egyik alakjáról nevezték el. Eközben a mai Barkóczy utca Beloiannisz utca néven volt ismert. Ez az elnevezés Nikosz Beloianniszra, a görög kommunista mozgalom mártírjára emlékeztetett. Az utca korábbi nevei között szerepelt a Györgyényi utca és az Óvoda utca is. A 19. század első felében pedig Vásártérnek nevezték, mivel déli részén egykor vásárteret alakítottak ki.

A Barkóczy utca déli részén állt a régi vásártér, amelyet később Klebelsberg térnek neveztek. A 20. század első felében ezt a területet beépítették. Az utca nyugati oldalán található a neobarokk stílusú Törvényház, amely a környék egyik meghatározó épülete. A Barkóczy utca 5. szám alatt működik az Eszterházy Károly Főiskola Gyakorló Iskolája. Ettől északra helyezkedik el a szintén neobarokk stílusú Földhivatal. Mindkét épület tervezője Wälder Gyula volt az 1920-as években. Az utcával szemben található buszpályaudvar 1967-ben épült, és ma is fontos közlekedési csomópont.

A Barkóczy utca több műemlék jellegű épületnek is otthont adott. A 7. szám alatt állt egykor a Sőtér-ház, amely régi óvodaként is ismert volt, de mára lebontották. A ház tulajdonosa 1782-től nemes Sőtér Antal postamester volt. A város 1861-ben vásárolta meg az épületet, hogy helyet biztosítson a Györgyényi Ignác kanonok által alapított óvodának. Bár az 1964-es Műemlékjegyzék még említette az épületet, később lebontották. A ház a Barkóczy utca és a Rózsa Károly utca déli sarkán állt.

A 9. szám alatt található a Hanyisz–Mártonffy-ház, amely ma is a Barkóczy utca egyik nevezetes barokk épülete. Az épület a Barkóczy utca és a Rózsa Károly utca északi sarkán áll. Az 1964-es Műemlékjegyzékben ez az épület is szerepelt, és megemlítették, hogy 1961-ben emeletet építettek rá. A házat Hanyisz Miklós egri kőműves építette, aki már 1782-ben is tulajdonosa volt az ingatlannak. Később, 1810-ben a Mártonffy család birtokába került, majd 1951-ben állami tulajdon lett. Az emeleti bővítés Hevesi Sándor tervei alapján valósult meg.

A Barkóczy utca története jól bemutatja, hogyan változott és fejlődött Eger városa az évszázadok során. Az utca neveinek változása, a különböző korszakok épületei és az egykori vásártér mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a Barkóczy utca ma is Eger egyik fontos történelmi és kulturális része legyen.

Címlapfotó, Google Maps

A forrás eredeti helye: Beszélő utcanevek

Következő
This is the most recent post.
Előző
Régebbi bejegyzés

Megjegyzés küldése

 
Top