Eger, mint érsekségi központ, jelentős hitélettel és vallási hagyományokkal rendelkezik.
A belvárosban egy rövid sétával 9 templomot tudunk bejárni, kezdjük utunkat a klasszicista stílusban épült Bazilika megtekintésével, mely a város legjelentősebb vallási épülete. Innen bármelyik kacskaringós kis utcát választhatjuk a főutcáról, a Dobó térre érkezünk, ahol a Páduai Szent Antal tiszteletére emelt, impozáns barokk stílusú Minorita templomot találjuk.
A Rác templom, másik nevén Görögkeleti Szerb templom egy dombon található Eger történelmi belvárosához közel.
A templom 1799-re készült el Povolni János mester alapján copf stílusban. 1979-ben a templomot felújították, jelenleg múzeumként is funkcionál, egész évben várja a látogatókat és a turistákat. Hétfőn nem látogatható az épület.
A templom belterének kialakítása eltér a többi egri barokk templométól. Belsejének fő szépségét a Jézust, Szent Miklóst, apostolokat, szenteket és prófétákat is ábrázoló ikonosztáz adja, amely barokk és rokokó stílusban készült. Szentély, baldachinos oltár és egy zarándokhelyet bemutató kiállítás is található itt. A templom további különlegessége egy copf stílusú szószék és a vörösfenyő padok.
A templom melletti Vitkovics házban van az emlékszobája Vitkovics Mihály egri születésű költőnek. A költő többször is írt az Eger iránti szeretetéről. A házban képzőművészeti kiállítások is megtalálhatóak. A Vitkovics-ház ingyenesen látogatható.
A servita rend ausztriai tartományából érkezett meg Egerbe a török kiűzése után.
Ők újították fel a Máriás búcsújárást, amit a Fájdalmas Anya tiszteletére rendeznek meg. A rend legfőbb ismertetőjegyei közé tartozik, hogy Szűz Mária tiszteletére alakultak meg és legfőbb feladataik közé a szentélyek gondozása, a hódolat terjesztése és a harmadik világban végzett missziós tevékenységek tartoznak.
A templom a 18. században, barokk stílusban épült. A torony 1754-ben lett kész. Építése során egy török mecset és iskola falainak anyagát is felhasználták. A rendházat legutóbb 2012-ben újították fel. A rend nem csak itt Egerben, hanem Budapesten, Győrött, Székesfehérváron, Ózdon, Makón és Mezőkövesden is tevékenykedik. A templom környéke búcsújáróhelyként is ismert, ahol a 20. század közepéig viaszból kreált fogadalmi tárgyakat is be lehetett szerezni. Az épület részben akadálymentesített és egész évben szabadon látogatható.
borítókép, Vámossy Béla
forrás: visiteger.com
Megjegyzés küldése