Az U-alakú emeletes barokk lakóház legrégebbi (nyugati) része 1753-ban, a középső traktus 1760 körül, a keleti szárny 1777-1781 között épült. A nyugati homlokzat szobrai balról jobbra: Szent Flórián, Mária Magdolna, Nepomuki Szent János és Evangelista Szent János. Singer Mihály egri szobrászmester alkotásai.
Az épület déli homlokzatán egy 1969-ben elhelyezett emléktábla jelzi, hogy 1868-ban ebben a házban tartotta az Orvosok és Természetvizsgálók Régészeti Szakosztálya gyűlését, amelyen Ipolyi Arnold elnökölt, aki akkoriban a házban lakott mint bérlő. Az esemény igen fontos állomás volt a hazai műemlékvédelem megszervezésében.
A Deák Ferenc utcától az Eger-patakig tartó utca. Nevezték Fürdő utcának és dr. Szmrecsányi Lajos utcának is.
1927-ben a korabeli sajtó így írja le: „A dr. Szmrecsányi Lajos utca lesz a következő évben Eger város legszebb utcája. Egyik során az impozáns Petro-ház, a kétemeletes Jegyző Internátus, a kétemeletes Siketnéma Intézet, a Wälder Gyula által tervezett kétemeletes, barokkstilű városi, nagy modern szálloda, egyik legszebb városképét adják Egernek. A másik oldal régi épületeinek díszes sorában nemrég épült fel az Angolkisasszonyok intézetének kétemeletes új épületszárnya, amely úgy külső szépségével, mint belső berendezésével Eger legszebb új épületei közé tartozik.”
Az utca mai neve Klapka György emlékét idézi, aki a kápolnai csata előtt Görgeyvel együtt Egerben is tartózkodott.
fotó: Vámossy Béla
Megjegyzés küldése