0

Az új szabályok miatt egy év után a szülők és gyerek ismét összezárva maradnak egy hónapig. A tavalyi lezárások után a már eddig gyűjtött tapasztalatok miatt könnyebb vészelhetjük át ezt az időszakot, ugyanakkor mentálisan nehezebben, mert már a normalizálódásra készültünk, és fogytában vannak mentális tartalékaink.

„Már megvan az a tudás, amit az elmúlt évben megszereztünk, de a mentális állapotunk romlott, ami hátráltat abban, hogy megtaláljuk magunkat a családon belül” –  mondta Steigervald Krisztián generációkutató az M1 Ma reggel adásában.

„A remény kapta most a legnagyobb pofont”

– mondta.

Az egész társadalom bízott abban, hogy elindulunk a nyitás felé, amely most nem történt meg.

A szakértő szerint nem azzal van baj, hogy digitálisan élünk, hanem az, hogy ennek jelenleg nincs alternatívája.

Az ember társas lény és a digitális térben ez a társasági kötődés nem történik meg. Egy „mintha” érzés alakul ki, amely a pszichénkre rosszul hat. Az ember a korábbi társas élményeihez tud visszanyúlni, amikor egyedül van, viszont ez a közösségi élményszerzés tömeges szinten és régóta hiányzik életünkből.

Nehéz kiemelni, hogy melyik generációt lehet a mostani járványhelyzet legnagyobb vesztésének nevezni – mondta a generációkutató, aki a sorból az egyetemistákat és a középiskolásokat emelte ki.

Elmaradtak a diplomaosztók, a szalagavatók és számos olyan rituálé, amely egy fiatal életében fontos, mint az első szerelem vagy randevú, amelyek a felnőtté válás mérföldkövei – fogalmazott.

Az első évfolyamos egyetemisták csak online találkozhattak társaikkal, és ez hosszabb távon kihatással lehet szocializációjukra, gondolkodásmódjukra.

Az általános iskolások egy kibővített tavaszi szünetként élik meg a jelenlegi helyzetet.

Az óvodások számára is nehéz lehet feldogozni azt a fajta hullámzást, hogy most hosszabb ideig otthon vagyok, majd az óvodában, majd megint otthon.

A koronavírus óriási feladatokat ró a szülőkre. Most nincs akkora sokkhatása a szülőkre, mint egy éve, viszont mentálisan most rosszabb helyzetben vannak, elvesztettük a kapaszkodókat – fogalmazott.

„Meg kell találni a belső kapaszkodókat, stabilitásunkat, mert csak ez tud minket átsegíteni a jelenlegi problémákon” – fogalmazott Steigervald Krisztián.

A címlapfotó illusztráció

forrás: hirado.hu, M1

Megjegyzés küldése

 
Top