Van-e fenségesebb látvány annál, mint amikor a szikrázóan fehér hó és a faágak végén gyöngyöző, jéggé fagyott vízcseppek teremtenek utánozhatatlan hangulatot? Miközben manapság már egyre ritkább a hóborította, fehér téli táj, a Mátrában mindig jó esélyünk van az igazi havas élményekre.
Téli napokon már csak azért is érdemes ellátogatni a Mátrába, mert a kristálytiszta levegő mellett Magyarország két legmagasabb hegycsúcsa, a Kékestető (1014 m) és a Galyatető (965 m) különlegesen szép helyszínül szolgál a téli örömökhöz.
A téli Mátra, amelynek hegyei kristálytiszta levegővel várják a kirándulókat, a síelőket és a természetbe vágyókat, rengeteg lehetőséget nyújt a sportolásra és kikapcsolódásra.
Csúcshelyek bakancsban vagy sítalpon
Például az Országos Kéktúra turistajelzésen gyalog eljuthatunk Mátraházára és Kékestetőre, amelynek egyik büszkesége a neves Mátrai Gyógyintézet. „Az ország első gyógyszállója”, a klimatikus adottságoknál fogva, főként a légúti megbetegedésben szenvedőknek kínál kiváló gyógyírt, miközben rehabilitációs és egészségmegőrző egészségügyi szolgáltatásokat is biztosít.
A síszezonra készül a kékestetői Sícentrum és a mátraszentistváni Sípark is, ahol síelni, snowboardozni egyaránt lehet. Hóágyúzott, kezelt pályák, színvonalas kiegészítő szolgáltatások (síkölcsönző, étterem, oktatás, snowboard funpark) várják a vendégeket. Az idei síszezon újdonsága a Sípark legmodernebb technológiát képviselő, új ülőszékes liftje lesz.
A havas téli Mátrában erdei sífutásra, túrasíelésre kiváló lehetőség nyílik. A kirándulni, túrázni vágyók, a Kékes Turista Egyesület szervezésében, decemberben részt vehetnek a Mikulás-túrán és a Szilveszteri éjszakai túrán, január végén pedig a jó nevű Téli Mátra Teljesítménytúrán és a februári Kiss Péter Emléktúrán szívhatják magukba a friss mátrai levegőt.
Másfajta élményeket ígér a Hótalp túra, a Husky kutyaszántúra, az Airbord túra, miközben a hó mennyiségétől függően akár szánkózhatunk is. A High-Tech Sportok Bázisa segítségével ugyanis megépült az ország első és egyetlen, 7 km hosszú downhill pályája.
Ha pedig utunk során kulturális kitekintőre is vágyunk, tökéletes helyszín erre a gyöngyösi Mátra Múzeum, ahol hazánk második legnagyobb természettudományi kiállításán a híres mamutcsontvázat is megtekinthetjük. Érdemes még felkeresni a megújult Egyházi Kincstárt, a ferences Műemlékkönyvtárat és kolostort, valamint a Huszár Lajos Éremtárat is.
A cikk összeállításának az eredeti helye:
Megjegyzés küldése