0

Fakitermelés és természetvédelem – valóban ellentétes fogalmak?

Az EGERERDŐ Zrt. szakemberei az Erdőmánia Podcast legutóbbi adásában a védett erdőkben zajló erdőgazdálkodás alapelveit tisztázták – és több, gyakran felmerülő félreértésre is reagáltak.

Nem érintetlen vadonban élünk

A mai erdeink többsége korábbi intenzív emberi beavatkozások örökségét hordozza. Ezek az állományok sok esetben nem természetes szerkezetűek, ezért az ökológiai egyensúly helyreállítása és a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében aktív, szakszerű beavatkozásra van szükség.

Fakitermelés ≠ erdőirtás

A szakemberek határozottan visszautasítják az erdőirtás vádját. Rámutatnak: a fakivágások célja sok esetben éppen az őshonos fafajok támogatása, az erdők szerkezetének javítása és a biodiverzitás növelése. Az erdőgazdálkodás nem a természet ellen, hanem annak hosszú távú fennmaradásáért történik.

Párbeszédre van szükség

Fontosnak tartják a társadalmi párbeszédet, ugyanakkor nehezményezik az érzelmi alapú, sokszor félrevezetett bírálatokat. Az erdő összetett ökológiai rendszer, amelynek kezelése komoly szakmai tudást igényel.

Hosszú távú felelősség

Az erdészek munkáját a fenntarthatóság vezérli. Céljuk, hogy az erdők a jövő generációi számára is megőrizzék ökológiai, gazdasági és ökoturisztikai értékeiket.

Az üzenet világos!!! Az erdész szakma nem ellensége, hanem elkötelezett őrzője a természeti értékeknek.


Megjegyzés küldése

 
Top