0
  1. május 15-én új fejezet kezdődött Eger cukrászattörténetében. Ezen a napon nyitotta meg kapuit a Sárvári (Strémen) Kálmán által vezetett új cukrászda és fagylaltszalon, amely az évtizedek során a város egyik legismertebb és legkedveltebb vendéglátóhelyévé vált.

A korabeli újsághirdetés egyszerű, mégis elegáns stílusban tudatta az egriekkel az örömhírt:

„Értesítés. Van szerencsém a nagyérdemű közönség szíves tudomására hozni, hogy Egerben, Káptalan utca 5. szám alatt fagylalt szalont nyitottam. Naponta elsőrangú friss fagylalt és sütemények kaphatók. Megrendeléseket pontosan szállítok. Kérem a n. é. közönség szíves pártfogását. Sárvári (Strémen) Kálmán cukrász.”

Ez a néhány sor ma már nem csupán reklám, hanem Eger gasztronómiai múltjának értékes dokumentuma.

Egy kis fagylaltszalonból városi legenda

Sárvári Kálmán már korábban is ismert cukrász volt Egerben, de az 1937-es nyitás mérföldkőnek számított. A Káptalan utcai fagylaltszalon hamar népszerű lett a város polgárai körében.

A két világháború közötti időszakban a fagylalt még különleges élvezetnek számított. A mesterek természetes alapanyagokból, friss tejből, tojásból, tejszínből és idénygyümölcsökből készítették a fagylaltot. Az ipari alapanyagok helyett minden recept kézzel készült, ami különleges minőséget eredményezett.

A korabeli vendégek nem csupán fagylaltért tértek be. A cukrászdában friss sütemények, torták és ünnepi rendelésre készült édességek is készültek.

A Kossuth utcai korszak kezdete

A vállalkozás néhány évvel később átköltözött a Kossuth Lajos utcába, ahol generációkon át működött tovább. A családi hagyomány szerint a környező falvakból naponta érkezett a frissen fejt tej és a szezonális gyümölcs, amelyekből a híres Sárvári-fagylalt készült.

Illusztráció, régi fotó alapján

A cukrászda hamar országos hírnévre tett szert. Sárvári Kálmán 1937-ben részt vett a párizsi világkiállításon is, majd 1939-ben miniszteri dicséretben részesült szakmai munkájáért.

A történelem viharában

Az államosítás 1954-ben a Sárvári családot sem kerülte el: elveszítették vállalkozásukat. A cukrászmester azonban nem adta fel, kitartó munkával ismét felépítette műhelyét, és továbbra is ragaszkodott a hagyományos receptekhez.

Ez a szemlélet tette a Sárvári nevet fogalommá Egerben. A család több generáción keresztül őrizte a recepteket és a kézműves fagylaltkészítés hagyományát, amelyet a helyiek és a turisták egyaránt nagyra értékeltek.

Több mint egy cukrászda

A Sárvári Cukrászda hosszú évtizedeken át találkozóhely volt. Gyerekek első fagylaltélményei, családi séták, nyári délutánok és ünnepi tortarendelések kötődtek hozzá.

Kevés egri vendéglátóhely mondhatja el magáról, hogy közel egy évszázadon át meghatározó része volt a város mindennapjainak.

A régi újsághirdetés ma már történelmi emlék, amely egy olyan korszakot idéz fel, amikor néhány sor elegendő volt ahhoz, hogy egy új cukrászda megnyitása egész Eger számára fontos esemény legyen.


Érdekességek

  • 🍦 A korabeli fagylaltot teljes egészében kézzel főzték, természetes alapanyagokból.
  • 🍓 A szezonális gyümölcsök jelentős része Eger környéki termelőktől érkezett.
  • 🏆 Sárvári Kálmán 1937-ben a párizsi világkiállításon is bemutatkozott.
  • 📜 1939-ben miniszteri dicséretet kapott cukrászmesteri munkájáért.
  • 👨‍🍳 A családi tudás négy generáción át öröklődött tovább.

Források

Megjegyzés küldése

 
Top